O Wyspie Muz...

Prawdziwe dzieło jest trwaniem, jest uczeniem się życia – Roman Opałka. Więcej wypowiedzi na temat sztuki w Notatkach o sztuce.

piątek, 1 stycznia 2010

„Początekoniec” czyli Stanisława ze Sławkowa pośmiertna podróż do Drezna i Berlina...


Stanisław Dróżdż przyszedł na świat w jednym ze śląskich miasteczek, w Sławkowie, dnia 15 maja 1939 roku. Zmarł we Wrocławiu 29 marca 2009 roku. Tworzył poezję, ale jego utwory – pojęciokształty - przywodzą na myśl grafiki albo rzeźby i były prezentowane w galeriach sztuki.

Na pierwszy rzut oka poezja konkretna Dróżdża przypomina wyrafinowaną, intelektualną grę słowną. Widzimy zwierciadlane odbicia słów (alternatywa, antypody), słowa rozsypujące się na poszczególne litery lub na mniejsze cząstki (zapominanie, przemijanie) oraz ich wzajemne przeplatanie się, ale także słowa „urzeczowione” – występujące pod postacią realnych przedmiotów: warcaby, żyłki, trumnokołyska.

Przez całe życie artysta poszukiwał ładu w chaosie słów i docierał do ukrytych w nich sensów. Tworzywem swojej poezji konkretnej uczynił litery, cyfry, symbole matematyczne i realne przedmioty (zegary, kostki do gry , itd.).

Utwory Dróżdża sprawiają wrażenie intelektualnej gry, ale to nie dialog z grafiką i romans z plastyką ani zainteresownie topografią, lecz filozoficzny namysł nad słowem i językiem legł u podstaw Jego twórczości.

Stanisław Dróżdż nie doczekał już swoich 70. urodzin i nie zobaczył przygotowywanej z tej okazji monograficznej wystawy będącej podsumowaniem Jego dotychczasowej twórczości. Odszedł nagle, po długich zmaganiach z ciężką chorobą, która cieniem zasnuła Jego dojrzałe życie. Pozostawił po sobie doniosłe dzieło, które można przyrównać do antycznej świątyni. Jej majestatyczny gmach stoi dumnie na opuszczonym wzgórzu poezji konkretnej. Artysta był jednym z najaktywniejszych i najdłużej czynnych twórców tego nurtu.Zapraszam do odwiedzenia strony autorskiej Stanisława Dróżdża: www.drozdz.art.pl
Brak komentarzy: