O Wyspie Muz...

Prawdziwe dzieło jest trwaniem, jest uczeniem się życia – Roman Opałka. Więcej wypowiedzi na temat sztuki w Notatkach o sztuce.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Wspomnienie - 22 sierpnia 2011 roku zmarł Andrzej Urbanowicz. Światło, które zgasło...

Źródło: www.urbanowicz.art.pl
Andrzej Urbanowicz w oczach przyjaciół...

Krzysztof Jurecki tak pisze w swoim "Wspomnieniu" o artyście:
Andrzej Urbanowicz był dla mnie bardzo ważnym artystą - niepokornym, poszukującym duchowości w neognozie i buddyzmie, związanej z uniwersalną prawdą o świecie. Każda rozmowa z nim była niesłychanym przeżyciem, każde Jego zdanie miało moc i siłę wyrazu. Miał w sobie coś z guru, choć w kwestii chrześcijaństwa się z Nim nie zgadzałem. W grudniu 2010 na prośbę Andrzeja napisałem krótki tekst o naszej znajomości w związku z przygotowywaną publikacją. Mieliśmy się spotkać w czerwcu 2011... Jak na razie jest artystą niedocenionym, ale jestem przekonany, że się to zmieni, gdyż stworzył wokół siebie nie tylko środowisko artystyczne, ale malował wyjątkowe obrazy od lat 60. (...) Cały tekst można przeczytać na blogu Krzysztofa Jureckiego.

Więcej o artyście...

* Leksykon symboli. Herder, wyd. I, Warszawa 1991.
** Na Facebook-u, gdzie można przejrzeć profil artysty, Andrzej Urbanowicz podał także inną datę swoich urodzin:   28. kwietnia 1939 roku. 

Brak komentarzy: