O Wyspie Muz...

Prawdziwe dzieło jest trwaniem, jest uczeniem się życia – Roman Opałka. Więcej wypowiedzi na temat sztuki w Notatkach o sztuce.

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Małgorzata Wielek-Mandrela, Z archiwum archetypów. Galeria Extravagance, Sosnowieckie Centrum Kultury - Zamek Sielecki, Sosnowiec. 30.06.-21.08.2011.

Kurator: Adriana Zimnowoda
Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00 w Galerii  Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki przy ulicy Zamkowej 2.


Małgorzata Wielek-Mandrela:
portret z mężem - Pamiątka 1,
autoportret - Pamiątka na ścianie,
autoportret zwielokrotniony - Drugi sen Małgorzaty,

Film wideo "Mała Makabreska" z 2008 roku.
Źródło: serwis YouTube http://www.youtube.com/watch?v=8dbC7Wn4dWQ
Film jest dostępny także na stronie artystki.
Strona autorska Małgorzaty Wielek-Mandreli: www.wielekmandrela.pl


Moje wrażenia...

W sosnowieckiej Galerii Extravagance oprócz obrazów olejnych pokazano również film wideo „Mała Makabreska” i dołączono do niego „wyszywanki” – makatki [1] wykonane własnoręcznie przez artystkę. Na wystawie zachwyciła mnie aranżacja ekspozycji. Przestrzeń do prezentacji prac jest rozczłonkowana i niełatwa do opanowania. Wędrówka przez poszczególne salki przywodziła na myśl krążenie po labiryncie. Na jednej ze ścian największego z pomieszczeń użyto zdecydowanych, kontrastowych kolorów – granatu i mocnego różu - w celu wydobycia i zaakcentowania psychodelicznego pierwiastka drzemiącego w obrazach. Za wybór kolorów były odpowiedzialne dwie osoby: kuratorka i pomysłodawczyni Adriana Zimnowoda (róż) oraz Ewa Warchulińska-Dąbek (granat). Prezentacji towarzyszyła improwizacja muzyczna. Jej autorami i wykonawcami byli współpracujący stale z artystką dwaj DJ-e ukrywający się pod pseudonimami Anthill i Bueh. Jeden z panów to mąż Małgorzaty Wielek-Mandreli. Wykonywana na żywo muzyka świetnie współgrała z niespokojną, mroczną atmosferą prac i stanowiła wspaniałe dopełnienie malarskich improwizacji.  
Na wystawie znalazły się przede wszystkim dzieła pochodzące z najnowszych cykli artystki: "Badanie serca" (temat rozprawy doktorskiej), "Krajobrazy", "Portrety", "Włosy".

Przy okazji wystawy ukazał się katalog z barwnymi reprodukcjami prac i tekstem autorstwa Adriany Zimnowody. Wydawcą katalogu jest Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki.
________________________________________________________________________
1. Panterka. Inne "wyszywanki" wykonane przez artystkę:  Świnia I, Świnia II, Świnia III; Jeż I, Jeż II, Jeż III. Więcej prac na stronie autorskiej M. Wielek-Mandreli.

Brak komentarzy: