O Wyspie Muz...

Prawdziwe dzieło jest trwaniem, jest uczeniem się życia – Roman Opałka. Więcej wypowiedzi na temat sztuki w Notatkach o sztuce.

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Andrzej Jerzy Lech, Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979 - 2010. Premiera wystawy w łódzkiej Galerii FF, Łódź. 7.05-29.05.2011.

Kuratorzy: Magdalena Świątczak - Galeria FF, Krzysztof Jurecki - WSSiP w Łodzi.


Fot. Andrzej Jerzy Lech.  Cykl: “Cytaty z jednej rzeczywistości”.Fot. Andrzej Jerzy Lech.  Cykl: “Cytaty z jednej rzeczywistości”.Fot. Andrzej Jerzy Lech.  Cykl: “Kalendarz szwajcarski, rok 1912".


Fot. Andrzej Jerzy Lech.  Cykl: “Kalendarz szwajcarski, rok 1912".


Fot. Andrzej Jerzy Lech.  Cykl: “Subiektyw - Kolekcja Wrzesińska”. O wystawie w Łodzi...
Retrospektywna wystawa w Łodzi, na którą czekało wielu amatorów fotografii Andrzeja Jerzego Lecha, czynna jest tylko do 29 maja 2011 roku. Kto nie zdąży dotrzeć do Łodzi, ten będzie mógł ją jeszcze zobaczyć w Toruniu, Opolu, Świdnicy, Jeleniej Górze, Poznaniu a później również poza granicami Polski - w Bratysławie podczas Miesiąca Fotografii w 2012 roku... Trzeba jednak liczyć się z tym, że wybór prezentowanych prac może nie być aż tak bogaty jak w Łodzi, gdzie wystawiono aż 115 prac pochodzących z lat 1978 - 2010. Dlatego warto wybrać się w najbliższy weekend do Galerii FF i zobaczyć pokazywane tam prace.

Wystawie towarzyszy KATALOG z tekstami krytycznymi oraz reprodukcjami prac artysty pochodzącymi z różnych okresów jego twórczości.  Katalog ma charakter monografii i jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie.
Teksty z katalogu, w tym również tekst Elżbiety Łubowicz "Listy przez Atlantyk", który ukazał się już poza katalogiem,  można przeczytać odwiedzając stronę internetową Galerii FF.ZAPROSZENIE DO ŁODZI DO GALERII FF
 

Więcej informacji można znaleźć

na stronie Galerii FF  pod zakładką "Wystawy" oraz

Na portalu kulturalnym O.pl. ukazał się tekst poświęcony twórczości A. J. Lecha i bogato ilustrowany jego fotografiami: K. Jurecki, Pojęcie i przemiany dokumentu w fotografii Andrzeja Jerzego Lecha (1978–2011).  


MAPA PODRÓŻY WYSTAWY...
 
Moja rekomendacja...

Wspaniała okazja, żeby zobaczyć prace pochodzące z różnych okresów twórczości A.J. Lecha. Pokaz otwierają pierwsze zdjęcia, które powstały jeszcze w Polsce, przed emigracją ("Cmentarz zamknięty", 1978-1979; "Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej", 1978-1984; 60 furtek, 1983... ), a zamykają zdjęcia wykonane kamerą panoramiczną, pochodzące z tworzonego właśnie cyklu, który również powstaje w Polsce ("Subiektyw - Kolekcja Wrzesińska").

Wybór dokonany przez kuratorów wystawy - Magdalenę Świątczak i Krzysztofa Jureckiego - ukazuje poszczególne etapy drogi, którą przeszedł artysta w poszukiwaniu własnego języka. Możemy zaobserwować jak kształtował się specyficzny styl A.J. Lecha, dowiedzieć się skąd czerpał inspirację i prześledzić wpływ jaki wywarła jego twórczość na kształtowanie się rodzimej fotografii.

Uzupełnieniem wystawy jest KATALOG, który prezentuje sylwetkę artysty i stanowi przewodnik po jego twórczości. 

Brak komentarzy: