O Wyspie Muz...

Prawdziwe dzieło jest trwaniem, jest uczeniem się życia – Roman Opałka. Więcej wypowiedzi na temat sztuki w Notatkach o sztuce.

piątek, 5 sierpnia 2011

Andrzej Dudek - Dürer, Meta Przemiana I. Żywa Rzeźba. Muzeum Miejskie Wrocławia, Wrocław. 5.08.- 30.08.2011.

O wystawie - materiały organizatora:

"W ramach przygotowywanego projektu prezentacja wybranych realizacji: fotografii, grafik, obiektów oraz prac wideo. Ideą wystawy jest ukazanie procesu przemiany, transformacji będącej rezultatem subiektywnych i obiektywnych doświadczeń - świadomość reinkarnacji, śmierć ojca oraz brata. Jedno i drugie doświadczenie ukazują ciągły proces przemiany w realizowanych projektach artystycznych Dudka–Dürera, poprzez poszukiwania w dziedzinie grafiki i fotografii oraz w nowych technologiach cyfrowych, zarówno w kompozycjach muzycznych, jak i realizacjach wideo. W Jego twórczości nieustannie przewija się refleksja nad czasem, trwaniem i przemijaniem, materialnością i duchowością. Podczas wernisażu będzie miała miejsce prezentacja Żywej Rzeźby. Wystawie towarzyszy autorska muzyka grana na wielu instrumentach: sitar, fortepian, instrumenty elektroniczne. 

Andrzej DUDEK-DÜRER - performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk - wierzy w reinkarnację, jest wcieleniem Albrechta DÜRERA. Od 1969 roku, w miejscach, w których się pojawia, realizuje life performance: Sztuka Butów - Sztuka Spodni - Sztuka Andrzeja DUDKA-DÜRERA (Żywa Rzeźba) . Buty i spodnie noszone przez artystę są używane codziennie od 42. lat.  Poddawane są regularnie naprawie oraz różnego rodzaju formom dokumentacji - wideo, fotografia, grafika, rysunek, obiekty. Jako przedmioty percepcji przykuwają uwagę widza, a tym samym prowokują go do kontaktu, zamieniając często nieświadomego niczego odbiorcę w uczestnika relacji artystycznej [...] Sztuka jest dla mnie sposobem, możliwością, szczególną możliwością  autorealizacji komunikacji i kooperacji… Moje Życie jest Sztuką - mówi artysta (..).’’
Przez pryzmat idei transformacji i performance Żywej Rzeźby Andrzej DUDEK-DÜRER dokonuje autoanalizy w obszarze doświadczenia zewnętrznego i wewnętrznego, zgłębia naturę relacji z sobą samym oraz z każdym spotykanym na swojej drodze życia odbiorcą."

Moje refleksje...

Sztuka jako afirmacja istnienia...
Z pewnym opóźnieniem zamieściłam informacje o wystawie Andrzeja Dudka-Dürera w Muzeum Miejskim Wrocławia. Wernisaż miał miejsce w piątek, 5 sierpnia 2011 roku, a w sobotę, 6 sierpnia, zmarł Roman Opałka. Moja nieobecność w wirtualnym świecie spowodowana zawirowaniami w realnym świecie sprawiła, że w tym samym czasie dotarły do mnie te dwie wiadomości - o pojawieniu się Andrzeja Dudka-Dürera we wrocławskiej Galerii Patio i o "zniknięciu" Romana Opałki. Ze zdumieniem stwierdziłam, że artyści ci są sobie bardzo bliscy, chociaż w różny sposób manifestują swoje rozumienie sztuki. Forma ich dzieł jest inna, ale obu interesuje ciężar istnienia, jego nieoczywistość i ulotność. Obaj też wychodzą z tego samego założenia, że artystą się jest, a nie bywa. Więcej...

Brak komentarzy: