O Wyspie Muz...

Prawdziwe dzieło jest trwaniem, jest uczeniem się życia – Roman Opałka. Więcej wypowiedzi na temat sztuki w Notatkach o sztuce.

czwartek, 1 stycznia 2009

Spokojnych, pełnych ciepła Świąt Bożego Narodzenia i Do siego roku!Podnieś rękę, Boże Dziecię,
błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
wspieraj jej siłę Swą siłą [1]


Pełnych rodzinnego ciepła i zadumy chwil spędzonych z Bliskimi oraz pamięci o tych wszystkich, których już przy nas nie ma, z którymi nie podzielimy się w tym roku opłatkiem i będziemy przy nich tylko myślami, bo niedawno umarli, nieoczekiwanie odeszli bądź wyjechali. 

Pamiętajmy także o tych, którzy będą sami spędzać ten szczególny czas, gdyż nie mają już nikogo lub żyją z dala od swoich rodzin na obczyźnie - o Polakach rozrzuconych po wszystkich kontynentach. Rodziny nie stanowią tylko ci, których łączą więzy krwi, ale i Ojczysta Mowa. Pamięć i opłatek, a dla wierzących wspólna modlitwa, powinny być zawsze ważniejsze od kolorowych światełek, uginających się od ozdób choinek, świątecznych potraw i kosztownych prezentów. 

Niech te Święta będą prawdziwe - prawdziwie przez nas przeżyte -  a nie tylko celebrowane [2], gdyż tak nakazuje tradycja i taki jest zwyczaj. Przeżywajmy je, a nie odgrywajmy jak aktorzy, zasiadając do wspólnego stołu, zapalając świece i słuchając kolęd z płyt, ale ich wspólnie nie śpiewając. Bądźmy sobą i ofiarujmy innym siebie - swoją obecność, życzliwość, troskę oraz dobre słowo.  Te dary są cenniejsze od materialnych znaków miłości i sympatii, którymi się obdarowujemy przy okazji każdych Świąt. 

Życzę zatem Wszystkim Prawdziwych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku!


Wyspa Muz, 22 grudnia 2012 roku.

Joanna Turek[1] Fragment kolędy "Bóg się rodzi". Autorem tekstu w wersji oryginalnej, "Pieśni o Narodzeniu Pańskim", jest Franciszek Karpiński.
[2] O celebrowaniu i podtrzymywaniu tradycji, czyli o stajence bez Dzieciątka...


Brak komentarzy: